19:00 SCHWAJDA GYÖRGY: HIMNUSZ
A Montázs Színházi Műhely előadása
Izsó Angelika és Püspöki Péter
Rendező: Püspöki Péter
A 2012. október 13-14-én Ajkán megrendezett Aranydeszka Országos Minősítő Fesztiválon előadásunk arany minősítést kapott. A minősítés mellett mind a szakmai zsűri, mind pedig a közönség részéről megkapta a legjobb férfi és női alakítás díját, valamint a fesztivál közönségdíját, az Arany Deszka Díjat. http://www.szin-jatekos.hu/hirek-esemenyek/a-ix-arany-deszka-fesztival-minsitesei-es-dijai.html
2012. december 8-9-én megrendezett Magyar Művek Szemléjén – az országos minősítő rendszer szabályainak értelmében – előadásunk nem kaphatott újbóli minősítést, de itt is szakmai és közönségsikert arattunk.
„Schwajda György Himnusz-a – remekmű. Olyan örök életű, aki épp a legrosszabb korban van. Már nem kortárs, de még nem klasszikus. A művek ilyenkor tűnhetnek a legporosabbnak. A miskolci Montázs Színház alkotói igen magas, a profi színészekhez mérhető teljesítménnyel, mélyen elemzett, részletgazdag játékkal valósították meg a darabot.” (Kárpáti Péter jegyzetei a Játékos című folyóiratban (2013 01. 31.)
http://www.szin-jatekos.hu/jatekos/fesztivalok/naplojegyzetek-a-magyar-muvek-xi.-szemlejerol.html )
A darabot a tavalyi évben 14 alkalommal mutattuk be
Schwajda György: Himnusz című szatírája egy proletár család abszurddá növelt lelki megnyomorításának látlelete. A történet főszereplői Józsi és Aranka szegényes és monoton életet élnek. Életvitelük mégis kiváltja a környezetük rosszallását, akik élve a jog és erkölcs adta lehetőségekkel különböző módokon avatkoznak bele a család életébe, hogy a társadalmi norma betartására szorítsák őket.
Az alkoholista Józsi két zavaró szokásnak is rabja. Minden éjjel felkelti a családját, közösen eléneklik a Himnuszt, majd miután a családfő boldog új napot kívánt mindenkinek, aludni térnek. A másik hóbortja, hogy rothadó ennivalót gyűjt a lakásban, mert ezzel fizet a mindennapi felesekért. Ezen szokások megváltoztatására fognak össze Polgár néni vezetésével a lakók, akik többször feljelentik a családot. Később Józsi kollégái is „segítenek”, majd megjelenik a televízió, akik megmutatják, miféle emberek is ők, végül a gyermekvédelem állami gondozásba veszi a házaspár gyerekeit.
Ám hiába minden „segítség”: a helyzet nem javul. Józsi – bár kezdi elhagyni korábbi rossz szokásait – újakat vesz fel: az addig jámbor ember verni kezdi a feleségét, káromkodik, majd egy éjjel elindul, és mindenkinek „megköszöni a segítséget”...
Előadásunkban a téma – a családok gyakran krízis közeli egzisztenciális és érzelmi válságának – nyomasztó aktualitása mellett igyekeztünk megőrizni a darab fanyar humorát és bölcsességét.
|